عوامل موثر بر تولید انرژی خورشیدی از پنل های خورشیدی

در سال‌های اخیر، شاهد بوده‌ایم که راندمان تولید برق پنل‌های خورشیدی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و این امر استفاده از انرژی خورشیدی را به سرمایه‌گذاری بسیار سودآور برای بسیاری از مردم تبدیل کرده است. تولید برق واقعی و صرفه جویی در هزینه از یک نیروگاه خورشیدی به عوامل متعددی بستگی دارد که باید هنگام ارزیابی مربوط به کارایی سیستم، مزایای بلند مدت و پتانسیل صرفه جویی در نظر گرفته شوند.

به چند مورد از عوامل موثر بر تولید انرژی خورشیدی از پنل های خورشیدی در زیر می پردازیم:

موقعیت جغرافیایی

هر مکانی هر سال مقدار متفاوتی از آفتاب را تجربه می کند. میزان تابش خورشید به عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی، زمان و آب و هوای منطقه بستگی دارد. مناطقی که به خط استوا نزدیکتر هستند عموماً نور خورشید بیشتری دریافت می کنند و بنابراین پتانسیل تولید انرژی خورشیدی بالاتری دارند.

این اطلاعات می تواند برای طراحی یک آرایه خورشیدی مقرون به صرفه با محاسبه مقدار تابش خورشیدی دریافتی در محل سایت شما استفاده شود.

زمان روز و فصل

میزان نور خورشید که به سطح زمین می رسد در طول روز متفاوت است. تولید انرژی خورشیدی در هنگام ظهر و در ماه‌های تابستان که خورشید در آسمان بالاتر است و روزها طولانی‌تر هستند، بیشترین میزان تولید را دارد. در اوایل صبح، اواخر بعد از ظهر و در زمستان که خورشید در آسمان کمتر است و روزها کوتاه تر است، تولید انرژی خورشیدی در مقایسه با فصل تابستان کمتر است.

شرایط آب و هوایی

یک روز روشن در مقایسه با روزهایی که ابر وجود دارد منجر به تولید بالای انرژی خورشیدی می شود. اما حتی در این صورت هم تولید انرژی ۰ درصد نیست. کاهش می یابد اما همچنان تولید انرژی اتفاق می افتد. این عمدتا به کارایی پنل های خورشیدی بستگی دارد.

آب و هوا همچنین می تواند تأثیرات عمده ای بر عملکرد یک سیستم داشته باشد. به عنوان مثال، یک تصور غلط رایج وجود دارد که پنل های خورشیدی در محیط های سرد کمتر تولید می کنند. در واقع خلاف این موضوع درست است. گرما یکی از عوامل مضر بهره وری است و محیط های سرد می توانند مانع گرم شدن بیش از حد سیستم های خورشیدی شده و  کم شدن کارایی آنها جلوگیری کنند.

علاوه بر این، برف منعکس کننده است و نور خورشید را متمرکز می کند و تابش را بهبود می بخشد. بنابراین تا زمانی که برف پنل های خورشیدی را مدفون نکند، سیستم شما به طور قابل توجهی از محیط سرد سود خواهد برد. درک اینکه چگونه محیط شما از فصلی به فصل دیگر بر سیستم شما تأثیر می گذارد، هنگام طراحی یک سیستم خورشیدی برای برآوردن نیازهای انرژی شما از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوشته های مشابه

سایه

هر چیزی که روی پنل خورشیدی شما سایه بیاندازد، کارایی آن را کاهش می دهد. ساختمان‌ها، درختان یا سایر سازه‌هایی که به‌عنوان مانعی در مقابل نور خورشید قرار می‌گیرند، می‌توانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید را کاهش دهند و تولید انرژی را کاهش دهند. از این رو توصیه می شود شاخه های درختان را کوتاه کنید یا پنل های خورشیدی را در فضایی بدون سایه نصب کنید.

تاثیر سایه بر پنل خورشیدی
تاثیر سایه بر پنل خورشیدی

نوع و کیفیت پنل های خورشیدی

نوع و کیفیت پنل های خورشیدی نیز بر تولید انرژی خورشیدی تأثیر می گذارد. عواملی مانند راندمان پنل، فناوری و سازنده همگی می توانند بر تولید انرژی تأثیر بگذارند. از این رو توصیه میشود پس از بررسی دقیق آنها را انتخاب کنید.

نگهداری و نظافت

گرد و غبار ، کثیفی یا هر گونه آسیب به پنل های خورشیدی کارایی آن را کاهش می دهد. از این رو نگهداری صحیح و تمیز کردن منظم پنل های خورشیدی جهت تولید حداکثری انرژی بسیار مهم است.

نتیجه گیری:

با درک این عوامل و برداشتن گام‌هایی برای بهینه‌سازی، قرار دادن، انتخاب و نگهداری پنل‌های خورشیدی، صاحبان خانه و مشاغل می‌توانند تولید انرژی خود را به حداکثر برسانند و به پایداری بیشتری دست یابند.

جهت مشاوره خرید و استعلام قیمت، نصب و راه اندازی، راهنمایی، گارانتی و مشخصات فنی با کارشناسان دیزل صنعت تماس بگیرید. (۳۳۳۵۹۸۱۸ – ۰۴۱ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× تماس با دیزل صنعت