انواع ترانسفورماتور ها

ترانسفورماتور  وسیله هستند که انرژی الکتریکی ac  را در سطح ولتاژ و فرکانس معین می گیرد و آن را به انرژی الکتریکی ac دارای همان فرکانس و یک سطح ولتاژ متفاوت تبدیل میکند. این کار از طریق اندرکنش میدان مغناطیسی انجام میشود.

این وسیله از دو یا چند پیچک پیچیده تشکیل شده به دور یک هسته فرومغناطیس معمولی تشکیل میشود. یکی از سیم پیچی های ترانسفورماتور به منبع توان ac متصل می شود و دومین شاید سومین سیم پیچی توان الکتریکی بار را تامین می کند.سیم پیچی ای که به منبع توان متصل است سیم پیچ اولیه  یا سیم پیچی ورودی  و سیم پیچی متصل به بار سیم پیچی ثانویه نام دارد.

ترانسفورماتور

اولین ترانسفورماتور عملی امروزی در سال ۱۸۸۵  توسط ویلیام استنلی ساخته شد.

 

در یک سیستم قدرت امروزی توان الکتریکی در ولتاژ های ۱۲kv تا ۲۵kv تولید میشود. ترانسفورماتور ولتاژ را برای انتقال با تلفات کم به فواصل دور به ۱۱۰kv تا ۱۰۰۰kv افزایش دهد و سپس ترانسفورماتور دیگری آن را برای توزیع محلی به ۱۲kv تا ۳۴/۵kv میرساند و سرانجام یک ترانسفورماتور دیگر آنرا برای استفاده ایمن در منازل ادارات و کارخانجات به ولتاژ کوچکی مثل ۲۲۰V می رساند.

 

ترانسفورماتور هایی که به خروجی دیزل ژنراتور متصل هستند سطح ولتاژ را از ۴۰۰V به ۲۰KV تبدیل میکنند و سپس در اخر توزیع برای مصرف کارخانجات ۲۰KV  به ۴۰۰V تبدیل میشود این ولتاژ برای مصارف خانگی به ۲۲۰V  تبدی میشود.

ترانس

به ترانسفورماتورهایی که از طرف دیگر خط انتقال ولتاژ را تا حد ولتاژ توزیع پایین می آورد ترانسفورماتور پست نامیده میشود و به ترانسفورماتوری که ولتاژ توزیع را به ولتاژ نهایی برای مصرف کاهش می دهد ترانسفورماتور توزیع گفته میشود.

بجز ترانسفورماتور های اشاره شده در بالا ما دو نوع ترانس برای حفاظت و اندازه گیری داریم که به ترانس جریان(CT) و ترانس(PT) تقسیم میشود. با کاهش دامنه جریان و ولتاژ به منظور اعمال به رله های حفاظتی یا دستگاه های اندازه گیری انجام میشود.

ترانس ولتاژ(PT)
ترانس ولتاژ(PT)

ترانس جریان(CT)

ترانسفورماتور ولتاژ(PT) ترانسفورماتور خاصی است که اولیه  ای با ولتاژ زیاد و ثانویه ای با ولتاژ کم دارد.توان نامی این ترانسفورماتور بسیار کم است و تنها هدف آن فراهم کردن نمونه ای از ولتاژ سیستم قدرت برای دستگاه های اندازه گیری و کنترل است.

در اتاق کنترل یک ولت متر وجود دارد که ولتاژ خروجی PT را اندازه گیری میکند و با توجه به نسبت تبدیل ترانس ولتاژ آنرا بصورت ولتاژ شبکه نشان میدهد.

معمولا دارای یک هسته و دو سیم پیچ مجزا است که یکی به منظور اندازه گیری ولتاژ و دیگری جهت کاربرد حفاظتی مورد استفاده قرار میگیرد.

ترانس جریان(CT)
ترانس جریان(CT)

نوشته های مشابه

انواع ترانسفورماتور ها:

ترانسفورماتور های ولتاژ به دو نوع تقسیم میشوند:

Magnetic VT

در ولتاژ های کمتر از ۱۰۰KV   کاربرد دارند.

Magnetic VT

Capacitive VT

در ولتاژ های بالاتر از ۱۰۰KV کاربرد دارند.ولتاژ نامی خروجی مقسم خازنی حدود ۲۰KV است.

Capacitive VT

ترانسفورماتور های ولتاژ از لحاظ دقت در کلاس های مختلفی ساخته میشوند و هنگام خرید  باید کلاس مورد نظر با توجه به دقت مورد نیاز در اندازه گیری انتخاب شوند.

 

ترانسفورماتور جریان (CT)

از جریان خط نمونه گیری میگیرد و آنرا تا سطحی ایمن و قابل سنجش پایین می آورد.ترانسفورماتور جریان یک سیم پیچ ثانویه دارد که  حول حلقه ای فرومغناطیسی پیچیده شده است و یک خط اولیه از وسط این حلقه میگذرد.حلقه فرومغناطیس نمونه کوچکی از شار ناشی از خط اولیه را گرفته آنرا متمرکز می کند.این شار در سیم پیچی ثانویه یک ولتاژ و جریان القاء میکند.استاندارد جریان نامی ثانویه ترانسفورماتور ۵A است.

ترانسفورماتور جریان باید همیشه اتصال کوتاه باشد چون در صورت مدار باز شدن ممکن است ولتاژ بسیار بزرگی در سراسر ثانویه ظاهر شود.در واقع بیشتر رله ها و دیگر اسباب هایی که به ترانسفورماتور جریان وصل می شوند یک کلید اتصال کوتاه کننده دارند که قبل از برداشتن رله برای تنظیم و بازرسی باید آنها را بست.در صورت نبودن این کلید برداشتن رله موجب می شود که ولتاژ های بزرگ  وخطرناکی در سر های ثانویه ایجاد شود.

هسته اندازه گیری هنگام اتصال کوتاه میتواند به اشباع برود ولی هسته حفاظتی نباید به اشباع برود.در ولتاژ های پایین تر از ۵۰KV برای عایق بندی ترانسفورماتورها معمولا از ماده جامدی بنام رزین استفاده میکنند.

جهت مشاوره خرید و استعلام قیمت، نصب و راه اندازی، راهنمایی، گارانتی و مشخصات فنی با کارشناسان دیزل صنعت تماس بگیرید. (۳۳۳۵۹۸۱۸ – ۰۴۱ )

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× تماس با دیزل صنعت