هر آنچه در ادامه مطالعه خواهید کرد:

انواع تابلوهای برق

ﺗﺎﺑﻠﻮهای برق مجموعه ﺗﺠﻬﻴﺰاتی است ﻛﻪ جهت ﻛﻨﺘﺮل و ﺗﻮزﻳﻊ اﻧﺮژی اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴرد و عبارت است از فضایی که تجهیزات برقی در آن نصب می گردند.  در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تابلوهای برق بیشتر آشنا کنیم.

۱- تابلو برق دیواری

تابلوهای برقی که به دیوار نصب و مهار گردد و داخل آن تجهیزات و مدارات الکتریکی قرار گیرد را تابلو برق دیواری میگویند.

تابلو برق دیواری جهت نصب در حالت کلی شامل دو مدل توکار و روکار میباشد.

تابلو برق دیواری روکار

ین نوع تابلو برق بر روی دیوار نصب گریده و همانطور که از نام آن پیداست  بر روی سطح دیوار نصب می شود . این تابلو ها را راحتر می توان جابجا و یا انتقال داد و هنگام جابجایی یا گسترش شبکه، خسارات فیزیکی و خرابکاری یا بنایی برای پروژه ایجاد نمیکند.  تنها عیب  تابلو برق دیواری بیرون زدن از سطح دیوار و یا مساحت سطح اشغال شده توسط آن می باشد .

تابلو برق دیواری روکار

 

تابلو برق توکار

تابلو برق دیواری توکار  در داخل  دیوار و یا عمق دیوار جاسازی می شود . عمق این تابلو ها باید متناسب با عمق یا قطر دیوار باشد. البته باید دو مقوله عمق دیوار و همچنین ارتفاع یا عمق تجهیزات داخل تابلو برق ، همزمان باید بررسی شوند که هم این نوع تابلو برق در داخل عمق دیوار قرار گیرد و همچنین هنگام بستن درب آن ، تجهیزات نصب شده در داخل تابلو به درب تابلو برخورد نداشته باشند.

تابلو برق توکار

 

۲- تابلو برق ایستاده کشویی

تابلو برق کشویی نوعی تابلو برق دسته بندی شده با توجه به ساختار و شکل ظاهری تابلو برق میباشد که برای کنترل، توزیع، تولید و انتقال قدرت برق برای سیستم هایی با ولتاژ کاری کمتر از ۶۶۰ ولت مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع تابلوهای برق معمولا در شرکت ها، هتل ها و ساختمان های بلند که سیستم های توزیع ولتاژ پایین جریان برق وجود دارد کاربرد دارند.

این نوع تابلو به دلیل ساختار و شکل ظاهری  که دارد نیاز به فضای کمتری داشته و همینطور سرویس نگهداری و تعمیرات آن راحت بوده و امنیت بالایی نیز دارد.

انواع تابلو برق کشویی

تابلو برق کشویی در مکان هایی که فضای کافی برای نصب تابلو برق وجود ندارد استفاده میشود. این نوع تابلو برق خود داراری انواع مختلفی میباشد:

۱- تابلو کشویی کنترل موتور

تابلو برق کنترل موتور جهت کنترل موتورها از نوع تابلو برق های مدولار برای تغذیه تابلو MMC ساخته و به عنوان تابلوی توزیع برق قابلیت تغذیه تعدادی تابلو MMC را دارد. کلیدهای به کار رفته در تابلو برق کشویی کنترل موتور نوع هوایی و در پست اصلی جریان برق مورد استفاده قرار میگیرند. در این نوع تابلو برق کشویی هر مدول در کشوی متحرکی قرار می گیرد.

۲- تابلو برق ما‍‍ژولار

تابلو برق ماژولار نوعی دیگر از تابلو برق کشویی ایستاده است که هر فیدر به وسیله صفحه فلزی جدا و از پشت و جلو به سرکابل دسترسی دارد. در دسترسی از پشت، تابلو برق از درب پشت و در دسترسی از جلو تابلو برق به وسیله درب کناری درب اصلی تابلو قابل دسترسی میباشد.

تابلو برق ما‍‍ژولار

۳- تابلو برق کنترل موتوری mcc  از نوع کشویی

در تابلوهای برق مرکز کنترل هر کشو یک فیدر محسوب می گردد که در صورت بروز مشکل در هر یک از کشوها، امکان تعویض راحت و سریع کشو وجود دارد.

ساختار داخلی در تابلو برق مرکز کنترل از یک کلید تغذیه ورودی اصلی، سلول های دارای کشوهای زیر شاخه، شینه کشی، سلول ها و ترمینال های خروجی تشکیل گردیده. در تابلوها ی برق کنترل موتور تمامی سلول ها توسط کوپلینگ به یکدیگر مرتبط می گردند.تابلو برق مرکز کنترل معمولا در صنعت کاربرد فراوانی دارد

هر تابلو برق مرکز کنترل موتور شامل چندین کشو به صورت عمودی است که هر کشو دارای مدار قدرت و فرمان می باشد و جهت کنترل فقط یک موتور استفاده می شود. جهت تغذیه بخش قدرت مدار، در انتهای هر کشو یک کانکتور سه فاز ورودی در سمت چپ و یک کانکتور سه فاز خروجی در سمت راست قرار داده شده.

هنگامی که هر کشو در طبقه مشخص مربوط به خود قرار داده می شود ارتباط بین ورودی و خروجی فیدر از طریق مدار داخل کشو صورت میگیرد. علاوه بر قسمت قدرت مدار، قسمت فرمانی مدار نیز توسط کانکتورها که شامل چندین ردیف و ستون است با سوکت بسته می گردد.
یکی از دلایل استفاده از سلول های کشویی این است که در صورت بروز خطا و مشکل در هر یک از تجهیزات داخل کشو، بلافاصله سیگنال خطا و یا سیگنال خاموشی  تعریف شده روی کشوها عمل نموده و اپراتور در سریعترین زمان ممکن می تواند آن کشو یا مدار را از سلول خارج کرده و کشوی جایگزین را در تابلو قرار دهد.

بدین وسیله تا حد زیادی کار تعمیر و نگهداری سریع انجام می شود و در زمان مناسب می توان کشوی معیوب را بررسی و مشکلات آن را رفع نمود.

تابلو برق کنترل موتوری

تابلو برق مرکز کنترل موتور از سه قسمت اصلی تشکیل می شود :

بخش اول

در بخش اول تابلو برق مرکز کنترل، سلول ورودی قرار دارد که شامل کلید اصلی یا کلید مادر ورودی بوده ؛ این کلید می تواند از نوع کلید اتوماتیک کمپکت و یا کلید هوایی باشد، علاوه بر این کلیدها یک سری از تجهیزات هشدار دهنده، نمایش دهنده و کنترل کننده نیز در این سلول قرار دارند.

بخش دوم

این بخش از تابلو برق مرکز کنترل را می توان بخش باسبار قدرت دانست که بعد از خروجی کلید اصلی از تمامی سلول ها عبور نموده و هر سلول توسط شینه ها و کابل های ارتباطی از این باسبار تغذیه می نمایند.

بخش سوم

در این بخش از تابلو برق مرکز کنترل سلول ها شامل کشوهای تغذیه موتور قرار دارد که در آنها کشوها معرف یک فیدر مدار میباشند.

مشخصات فنی تابلو برق کنترل موتور MCC

 • ولتاژ نامی: ۲۳۰ ولت تکفاز و ۳۸۰ الی ۶۶۰ ولت سه فاز متناوب و ۶۰۰ ولت
 • فرکانس: ۴۰ تا ۶۰ هرتز
 • جریان نامی: تا ۴۰۰۰ آمپر
 • قابلیت تحمل جریان اتصال کوتاه در یک ثانیه: تا ۱۰۰ کیلو آمپر
 • دارای استاندارد IEC439
 • درجه حفاظت (طبق استاندارد IEC529): از IP40 تا IP54

 

برای اینکه یک موتور در خط تولید به صورت منظم و درست کار کند نیاز است که به طور یکنواخت کنترل و محافظت گردد. این عمل توسط مرکز کنترل موتور صورت میگیرد. تابلو برق مرکز کنترل موتور MCC به مجموعه ی کاملی از موتورها و تجهیزات کنترلی متصل بوده و بصورت بسیار وسیع در صنعت در حال استفاده میباشد.

مرکز کنترل موتورهای معمولی از اجزای الکترومکانیکی تشکیل گردیده و بیشتر ساختارشان سخت افزاری می باشد. مراکز کنترل موتور بخش مهمی از صنایع را تشکیل داده.

به گونه ای که حتی در کشورهای صنعتی بیش از نیمی از سیستم ها بصورت مکاترونیکی کنترل می شوند.

با توسعه فناوری، دانش و تکنولوژی شاهد این هستیم که واحدهای مرکز کنترل موتور با استفاده از هماهنگ نمودن سخت افزارها و نرم افزارها بصورت هوشمند و خودکار قادر به کنترل و حفاظت بخش های وسیعی از صنایع میباشند. همچنین، امکان ارتباط چندین واحد کنترل و حفاظت از طریق اشتراک گذاری اطلاعات وجود دارد.

انواع تابلوهای برق مرکز کنترل موتور (MCC)

تابلوهای برق مرکز کنترل موتور (MCC)را از نظر ساختار، عملکرد و فناوری های بکار رفته در آن می توان به دو نوع مرکز کنترل موتور سنتی (CMCC) و مرکز کنترل هوشمند (IMCC) تقسیم نمود.

مرکز کنترل موتور سنتی ( CMCC)

نوع سنتی مراکز کنترل موتور (CMCC) توانایی تشخیص شروع و پایان حرکات ساده موتور را داشته. و از دلایل مهم استفاده از مراکز کنترل موتور سنتی می توان به قابلیت تعمیر و نگهداری سیستم، ضریب بالای اطمینان و عملکرد مناسب اشاره نمود.

از این مراکز در صنایع مختلفی همچون پتروشیمی، کاغذ سازی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، نساجی و غیره به صورت گسترده استفاده می شود.

نکات مهم در خصوص مراکز کنترل موتور سنتی

 • عدم امکان گسترش سیستم
 • زیاد بودن کابل های ارتباطی و دشوار بودن عیب یابی
 • نیاز به کابینه جهت اجرای دستورات کنترلی (DCS)
 • زیاد بودن حجم کاری جهت نصب و راه اندازی به دلیل بالا بودن تعداد کابلهای ارتباطی
 • احتمال حادثه بیشتر؛ هرچه حجم سیم کشی بیشتر باشد نقاط شکست و آسیب نیز بیشتر می شود.
 • عملکرد ضعیف تر نسبت به سیستم هوشمند و تعمیر و نگهداری سخت تر تجهیزات
 • بالا بودن تعداد قطعات یدکی مورد نیاز در سیستم

مرکز کنترل موتور هوشمند (IMCC)

مرکز کنترل موتور هوشمند (IMCC) نوع پیشرفته تر و دقیق تری از انواع مراکز کنترل میباشد که می توانند طیف گسترده ای از مشخصات انواع موتورها از قبیل سروو موتورها را تشخیص بدهند تا کار کنترل و حفاظت را انجام دهند.

خصوصیات مرکز کنترل موتور هوشمند

 •  عیب یابی آسان به دلیل کمتر بودن خطوط تماس
 • اجرای دستورات کنترلی بدون نیاز به کابینه
 • عدم تداخل خطوط انتقال
 • توانایی کنترل حداکثر ۱۰۰ موتور توسط  هر یک از خطوط انتقال
 • راه اندازی و نصب آسان تر و کوتاه بودن چرخه راه اندازی
 • به حداقل رساندن زمان تعمیرات به دلیل امکان مدیریت اطلاعات تجهیزات
 • امکان گسترش سیستم
 • مقرون به صرفه بودن به دلیل استفاده کمتر از قطعات یدکی

 

جهت مشاوره خرید و استعلام قیمت، نصب و راه اندازی، راهنمایی، گارانتی و مشخصات فنی تجهیزات تابلو برق از جمله کلید فشار ضعیف با کارشناسان دیزل صنعت تماس بگیرید. (۳۳۳۵۹۸۱۸ – ۰۴۱ )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× تماس با دیزل صنعت